Češi se digitální transformace bojí. Jiná cesta ale není

Digitální transformace je velkým tématem už nějakou dobu. Dělají firmy ale opravdu všechno pro to, aby ji dosáhly?

Technologie

Možná o tom mluvíte na poradách nebo už je to dokonce zapsáno ve firemní strategii. Ale jaká je realita? Děláte pro digitální transformaci firmy nebo organizace opravdu všechno, co dnešní možnosti nabízí? Řada jednotlivců a přeneseně i firem při takové otázce jen sklopí oči. Možná je ale právě tahle váhavost či pochybnost ideální příležitostí, proč se seznámit s „kontejnerovou“ softwarovou platformou HPE Ezmeral.

Společnost Hewlett Packard Enterprise se dlouhá léta prioritně zabývala hardwarem. Jeho chodem ale vzniká spousta dat, které je potřeba využít. Proto vznikl HPE Ezmeral. Nástroj, který pomáhá data z vlastních datových center i cloudových zdrojů standardizovaně uložit, klasifikovat a připravit pro další využití. „Už to není klasická každodenní výpočetní práce. Tady už se bavíme o stádiu data science, analytice a výzkumu. Není to o řešení každodenních problémů, ale o cílené přípravě na budoucí výzvy,“ zdůrazňuje Daniel Novák, který je v HPE zodpovědný za divizi Pointnext.

HPE Ezmeral pomáhá překonat pocit obrovského kvanta dat, které vytváří hluboký digitální les, jímž zdánlivě není možné proniknout. „Je to podobné jako se stěhováním. Člověk by raději vyhořel, než by to klubko dat z různých zdrojů procházel a přesunoval. My ale data umíme vzít a rozhodnout, která jsou ještě využitelná a která ne. Je přitom jedno, že leží na deseti různých místech. Ta druhá pak zazálohujeme, klasifikujeme a připravíme na další nadstavbové využití,“ popisuje Novák. Vyzdvihuje přitom možnost přípravy různých knihoven a speciálních programů, což je vlastně takové servírování dat k dalšímu využití na krásně zdobeném talíři.

Mocný „meč“ při rozvoji firem a jejich projektů

Metaforicky řečeno, HPE Ezmeral se dá vnímat i jako mocný meč, který poslouží nejen českým datovým rytířům k dalšímu rozvoji jejich firem nebo projektů.

Takových ale v Česku podle zkušenosti Daniela Nováka zatím není mnoho. „Naše práce teď spočívá i v edukaci firem, že se nemusí bát přejít i na vyšší analytickou úroveň. Nepřinese to okamžité peníze, ale profit do budoucna. Hodně lidí už to ví, o analýze big data se tady mluví léta, ale zdaleka ne tolik se toho děje. Vyžaduje to totiž i vychovávání vlastních lidí, kteří si to všechno vezmou na starost,“ líčí Novák. O to úspěšnější jsou ale ti, kteří se do toho pustili – ve velkém se vytěžování dat věnují například v automobilovém průmyslu.

Systém HPE Ezmeral teď pomáhá ve vývoji i automobilce Mercedes. A existují další příklady využití sběru a zpracování dat v dopravním průmyslu.

„Kdybychom takto postupovali i v jiných oborech, nemuseli bychom se například při dalších krocích v brzdění pandemie chovat tak, jak se chováme, tedy jenom reagovat se zpožděním na aktuální situace. Z komplexní analýzy všech možných dat, o kterých víme a máme je k dispozici, bychom návrhy řešení dostali daleko rychleji,“ myslí si Novák a doufá, že firem a subjektů, které to pochopí a budou se podle toho chovat, bude jen a jen přibývat.

Vytěžování už existujících dat totiž vede i k úsporám peněz. V současnosti leží na serverech a v cloudech mnoho užitečných dat. Některá totiž i ze zákona podléhají tomu, že je nutné je léta skladovat. Ne ale všechna. Kdyby se povedlo je patřičně protřídit a nechat si jen ta, která jsou užitečná, ušetřily by se tím i peníze, které je možné investovat do něčeho jiného. „Proto si myslíme, že máme v rukou důležitý nástroj. Jde totiž o kousek dál proti těm předcházejícím, které končily jen posbíráním informací a jejich sortováním na hromádky,“ upozorňuje Novák a doufá v to, že subjektů, které tuhle příležitost chytnou za pačesy, bude s rostoucími důkazy o tom, co to přináší, jen a jen víc. Pomůže to firmám i společnosti jako celku.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner