Ikona superpočítačů Cray. Jak začínala a kam dnes míří?

Zajímavá fakta z historie pro lepší pochopení, koho vlastně HPE koupilo

Trendy

Před pár měsící došlo k dokončení velmi zajímavé akvizice. Hewlett Packard Enterprise zaplatí přibližně 1,4 miliardu dolarů za akvizici společnosti Cray. Ikonickou značku, která se začala zabývat vývojem superpočítačů ještě mnohem dřív, než tento termín vůbec vznikl. Čím je značka Cray, jak vznikala, jaké hranice lámala a proč se právě ona stala součástí rodiny HPE? Pojďme si přiblížit příběh brandu, který pomáhal měnit paradigma celé IT branže.

Nacházíme se na začátku sedmdesátých let v malém městečku Chippewa Falls ve Wisconsinu, kde vzniká společnost Cray Research Inc. vedená vizionářem a konstruktérem Seymourem Crayem. V té době byl celý obor výpočetní techniky v plenkách. Vznikaly první programovací jazyky a přemýšlelo se o vhodné infrastruktuře. A právě tehdy přišel Seymour Cray se strojem, který svým designem i architekturou předběhl o několik let svoji dobu a stal se vůbec prvním „superpočítačem“ orientovaným ryze na výkon.

Výkon!
Konkrétně tedy na maximální výkon. To bylo od samého počátku značky Cray to, co firmu dokázalo odlišovat od konkurence. Už vůbec první model, tzv. Cray-1, instalovaný v roce 1976 v národních laboratořích v Los Alamos, dokázal překonat v té době nemyslitelné hranice rychlosti i výkonu. Z dnešního pohledu samozřejmě cifry výpočetního výkonu 160 megaflops nebo 8 megabytů paměti, nevypadají nijak závratně, ale v polovině 70. let šlo bez velkého přehánění o ‚revoluci‘, která spustila lavinu zájmu o supervýkonné stroje zejména u vědeckých institucí a technologických laboratoří.

To je mimochodem svět, ve kterém je Cray dodnes nejsilnější. Zatímco HPE vždy přemýšlelo spíše v intencích klasického byznysu, Cray vždy oslovoval zejména zákazníky z řad vlád, největších vědeckých institucí a akademií. Od akvizice proto očekáváme, že se část řešení určených spíše pro laboratoře, začne přesouvat i do komerční sféry. V každém případě je to mimořádná událost, protože Cray je ohromný pojem a po léta představuje světovou jedničku v oblasti nejvýkonnějších superpočítačů,“ říká Konstantin Selucký z české pobočky Hewlett Packard Enterprise – opravdový IT matador působící ve firmě již od roku 1988.

Revoluční étos se v každém případě daří Crayi držet už dlouhá desetiletí. V osmdesátých letech odstartoval éru multiprocesorových řešení superpočítačů a na jejich sklonku pak přišel s verzí Cray
Y-MP, která jako první překročila výkon jednoho gigaflopu. V devadesátých letech prošel Cray turbulentním obdobím, kdy na jedné straně udivoval odbornou veřejnost nejnovějšími řešeními, ale na straně druhé měnil jméno, majitele i kurs. V roce 1996 se Cray spojil se Silicon Graphics International (SGI). O rok později zasáhla firmu smrt vizionáře a jejího zakladatele Seymoura Craye. V roce 1999 opět vznikla speciální jednotka Cray Business Research a následně byla prodána společnosti Tera Computer Company, která se však hned v roce 2000 přejmenovala zpět na Cray Inc.

Kruh se tedy uzavřel a v novém miléniu dělal Cray zase to, co uměl nejlépe. A sice uvádět na trh přelomová řešení. V roce 2008 dodal univerzitě v Tennessee superpočítač XT5-HE, vůbec první petaflopsový model v akademickém prostředí. O rok později pak národní laboratoř Oak Ridge vyhlásila systém XT5 za vůbec nejrychlejší na světě.

Především posledních 10 let přineslo ohromný příliv dat ve všech sférách. Chytrá zařízení, IoT, Big Data, umělá inteligence, strojové učení – to vše hraje dalšímu rozvoji superpočítačů do karet a proto spojení Craye a Hewlett Packard Enterprise otevírá nové možnosti technologického pokroku v High Performace Computingu a my jsme zvědaví, co nám toto nové partnerství přinese.

 

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner