Kontejnery v IT. Proč vás mají zajímat?

Vlastimil Čudek o jednom z nejnovějších trendů – kontejnerech a kontejnerových platformách.

Technologie

Když jsme se snažili oslovit Vlastimila Čudka poprvé, pracoval ještě ve společnosti Termo Fisher Scientific – u jednoho ze světových leaderů v oblasti vývoje a výroby špičkových elektronových mikroskopů a dalších laboratorních přístrojů. Tehdy nás zajímalo, jak fungují servery a řešení HPE v praxi u jednoho z největších zákazníků. Jenže měsíc se s měsícem sešel a Vlastimil Čudek už není na klientské straně, ale přímo v centrále Hewlett Packard Enterprise na pražské Brumlovce, kde má na starosti rozvoj oblasti kontejnerů, jejich správy či agilního a DevOps přístupu k řízení IT. Mění se tedy okolnosti, ale ne důvod se pobavit o tom, kam míří oblast virtualizace. A zároveň využijeme příležitost si trochu konkrétněji říci o nově představené kontejnerové platformě HPE Ezmeral.

V záplavě často používaných slovních spojení v oblasti IT se před nedávnem objevilo jedno nové. Kontejnery, kontejnerové platformy. Může tomu být tak rok, maximálně dva, kdy se začaly skloňovat ve všech pádech. Proč?

Je to rozhodně masivní trend a velký skok v oblasti virtualizace. Zatímco dříve se virtualizovaly celé počítače, ve kterých se ještě instaloval operační systém a další aplikace, kontejnery už jsou samy o sobě aplikací. Vytvářejí jakýsi samostatný virtuální blok. Odpadá nutnost spravovat nebo mít licence pro operační systémy, vše instalovat a starat se o závislosti, které daná aplikace potřebuje. Nemusíte řešit prostředí, knihovny a další závislé platformy. Kontejner jako takový je vždycky zabalená aplikace plus všechny závislosti.

Většinou v souvislosti s kontejnery padá ještě jedno slovní spojení – orchestrace/management kontejnerového prostředí Kubernetes. Mohl byste nám jej trochu představit?

Je to nástroj stvořený pro správu velkého prostředí. Základními prostředky dokážete spravovat kontejnery na jednom, maximálně jednotkách serverů. Pro správu kontejnerů v podnikovém prostředí a zároveň zajištění potřebných vlastností jako je vysoká dostupnost, redundance, škálovatelnost a další, je zde nástroj Kubernetes. Kubernetes je dnes de facto standard, i když to není jediný nástroj svého druhu.

Dobrá, zpátky ke kontejnerům. Co je jejich hlavní výhodou?

Kontejner se neinstaluje, ale prostě jenom spustí. Je to jen na vývojáři, jakým způsobem kontejner připraví pro finálního zákazníka tak, aby s ním měl co nejméně potíží. To najednou zrychluje celé tempo vývojových změn o řád. A vývojářům to umožňuje jiný způsob vývoje softwaru. Plně také splňuje veškeré požadavky, které ze všech stran dnes slyšíme z oblasti SW vývoje a provozu SW aplikací – jako je agile, continuous integration, continuous delivery, continuous deployment. Nad tím vším je DevOps.

Á propos, DevOps. V čem se liší přístup?

Pokud mají být firmy opravdu agilní a připraveny na rychlé změny, musí fungovat komunikace a spolupráce mezi vývojáři a odborníky na IT z provozu. Dřív aplikace fungovaly tak, že je jeden vývojář vyvinul, druhý zkompiloval, další vytvořil binární kód, jiný zase všechno otestoval. Musela se neustále kontrolovat a udržovat různá prostředí a všechno trvalo čas. Když se bavíme o DevOps a kontejnerech, ohromný rozdíl je v kontinuálním vývoji, veškeré aktivity jsou automatické a dělají se takzvaně na pozadí. Pokud vývojář udělá nějakou změnu, automaticky se spouští kompilace, a pokud test dopadne dobře, kontejner se sám zaktualizuje a spustí. Odpadá zásah člověka – operátora nebo vývojáře.

Mohl byste nám vysvětlit, v čem Vy osobně vidíte hlavní výhodu nově představované kontejnerové platformy HPE Ezmeral?

Tou klíčovou věcí je spojení s kontejnery a zakomponování managementu pro prostředí, ve kterém běží Kubernetes. Zároveň už využívá to nejlepší z našich nedávných akvizic (MapR, BlueData), čímž mimořádně zjednodušuje práci s daty. MapR je datová platforma, která umožňuje přístup k existujícím i novým datům unikátním způsobem. BlueData je zase předpřipravené prostředí pro datovou analytiku a machine-learning. Díky tomu Ezmeral obsahuje už předkonfigurované aplikace pro obě oblasti. Zákazník si je tak schopen pomocí jednoduchého webového rozhraní vytvořit prostředí, ve kterém je schopen si analyzovat data a vytvářet datovou analytiku nad daty, které má. A netrvá to dny a týdny, ale spíš minuty, maximálně hodiny.

Proč byste Vy sám zvolil HPE Ezmeral?

Rád jsem nezávislý. A tohle je řešení, které přináší vynikající mix open source a proprietárních nástrojů. Nikam mě nezamyká, jenom mi umožňuje velmi efektivně využívat a spravovat open-source nástroje v jejich nativní podobě. Zároveň mi přináší technickou podporu všech integrovaných nástrojů, včetně těch, které jsou open-source. Umožňuje mi spravovat Kubernetes prostředí, které mám nainstalované jak on-premise, tak i všechna prostředí, která jsem si již vytvořil nebo si nechám vytvořit v Cloudu. To, co je úplně unikátní, je připravenost pro datovou analytiku. Pokud se mi to bude líbit, budu to využívat. Pokud ne, mohu kdykoli a bez rizika nebo škod odejít jinam. To mi přijde fajn.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner