Pomohou technologie zmírnit pandemii koronaviru?

Boj s COVID-19 z trochu jiného úhlu. Z pohledu možného využití technologií

Komunita

Od začátku roku dokázal COVID-19 nemožné. Prakticky znemožnil veškeré cestování lidí po planetě, uzavřel hranice mezi státy, zrušil olympiádu i fotbalové mistrovství Evropy, zavřel hospody, kina i divadla a omezil mezilidský kontakt na minimum. Od Tokia po Los Angeles rozdává neskutečné společenské i ekonomické rány. A některé obory, jako je cestovní ruch, kultura či logistika, se z nich budou vzpamatovávat ještě roky.

Ale pojďme se na onen bláznivý pandemický koronavirus podívat trochu z jiného úhlu. Z pohledu technologií, které nám pomáhají s virem bojovat a naleznout lék na tuto nemoc. Definovali jsme čtyři oblasti, bez nichž by byl boj výrazně složitější.

Představte si, že by neexistoval internet

Máme tendenci si myslet, že celosvětová síť je s námi odedávna. Ale přitom je stará pouze několik desítek let a teprve posledních deset let je natolik rychlá, rozšířená a flexibilní, že většině z nás umožňuje pracovat z domova. Tím, že jsme si vytvořili tento paralelní vesmír, ve kterém se můžeme spolu virtuálně potkávat, obchodovat, sdílet myšlenky, bádat nebo tvořit inovace, dokáže ekonomika přežívat. Odhaduje se, že dnes je na „home office“ až třetina Čechů. A ti všichni v nějakém režimu pomáhají chránit tuzemskou i globální ekonomiku před skokem do ještě hlubší propasti.

Představte si, že by neexistovala automatizace

Všechny velké výrobní podniky v posledních letech masivně „automatizují“. Nedávno jsme přinesli seriál článků o tématu Průmysl 4.0, v němž jsme řešili výhody i potenciální rizika. Právě tahle chvíle vysvléká celou problematiku do naha a demonstruje, jak doširoka jsou rozevřeny nůžky mezi plně automatizovanou a klasickou výrobou. První přežívá, funguje, řeší drobné nedokonalosti. Druhá má existenční problémy, protože je naprosto závislá na zaměstnancích, kteří svým každodenním pobytem „v provozu“ riskují své zdraví.

Představte si, že by neexistovala digitální transformace

O možnostech digitální transformace jsme se v nedávném rozhovoru bavili s Janem Zadákem, bývalým viceprezidentem globálního Hewlett Packard. Ten zmiňoval, že všechny společnosti a instituce, které zavčas zapojí technologie do řízení firem a změny firemních procesů, získají neskutečnou konkurenční výhodu v blízké budoucnosti. Dnes je tato budoucnost tady, protože cokoli je digitalizované a transformované a už funguje, znamená v tuto chvíli ohromný benefit. Pro mnohé firmy se tak včasná transformace stala příležitostí, jak současnou situaci vůbec přežít.

Představte si, že by neexistovaly superpočítače

Při vývoji nových léků se dnes často upínáme k oblasti, kterou řeší „high performance computing“. I v tomto případě jsme již dříve psali o Alzheimerově chorobě, jejíž léčbu zásadně ovlivňuje příchod nejvýkonnějších výpočetních strojů světa. Ty dokážou kombinovat v reálném čase neuvěřitelné množství dat, zkoušet všechny možné korelace a insighty, a zároveň objevovat dosud nečekané souvislosti mezi jednotlivými vazbami. Dnes jsou superpočítače nasazeny i do války s COVID-19. Jejich cílem je zkoumat a analyzovat zjištěná data a provádět simulace reakcí různých látek na molekulární stavbu viru. K vizualizaci a validaci kandidátů na vakcíny se používá elektronová mikroskopie a další techniky, které generují obrovské množství dat, protože struktura vzorků vakcín musí vykazovat téměř atomové rozlišení. Práce s těmi to daty pak vyžaduje masivní paralelní výpočetní výkon.

Na začátku března 2020 jako bychom se „vzbudili“ do jiného světa. Světa, ve kterém nám byla odebrána svoboda a základní lidská práva. Ale díky technologiím dnes minimalizujeme ztráty. Můžeme být v kontaktu s nejbližšími nebo držet naše podnikání při životě. Můžeme vymýšlet inovace ve virtuálních týmech napříč kontinenty. Tento boj bychom nedokážeme vyhrát bez vědců, lékařů, zdravotníků, hasičů, policistů a dalších lidí, kteří se nachází v prvních linií – je však pozitivní, že máme v dnešní době technologie, které jim dokáží práci ulehčit a výrazně urychlit. V každém případě přejeme všem pevné zdraví – vám i vašim nejbližším.

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner