Průmysl 4.0: Jaká je role HPE?

Technologie HPE jdou nové technologické revoluci naproti

Trendy

Už dávno to není filozofický konstrukt. Už to není jen vzdálená vize průmyslové revoluce, která změní výrobní podniky na celém světě a zásadně rozhýbe trh se zaměstnanci. Teoretická cvičení skončila, což jsme si již mimojiné ukázali v předchozích dílech našeho seriálu o Průmyslu 4.0 (pokud jste je nestihli, doporučujeme přečíst, ať jste v obraze – lze například zadat do vyhledávání heslo Průmysl 4.0 ahned budete mít k dispozici všechny zmíněné články). To, co můžeme pozorovat ve velkých korporátech, středních i malých firmách den co den, je skutečně digitalizace a automatizace v duchu Průmyslu 4.0. Technologie opravdu dokážou produkovat obrovské spousty užitečných dat a za pomocí umělé umělé inteligence je přečíst, analyzovat a vyvodit z nich správný závěr. Koncept tzv. machine learning umožňuje strojům a zařízením, aby se navzájem učily a zdokonalovaly. Technologie a expertiza Hewlett Packard Enterprise přitom hrají v celém procesu významnou roli.

Servery a storage

Středobodem celého oboru informačních technologií posledních let jsou data – opravdu mnoho dat. S veškerou dostupnou technologií jsme schopni zpracovat pouhých 5 % dat, které generujeme. Ovšem to by se mělo v nejbližších letech změnit. Výrobní podniky pak platí za vlajkové lodě této datové revoluce, protože už dnes je ve firmách běžné, že spolu komunikují notebooky, počítače, servery, úložiště, ale také třeba výrobní linka, rentgenové zařízení, ledničky či kamerové systémy. V oblasti ukládání dat je HPE absolutní jedničkou. Její racky, servery i storage sází na léta budované standardy a kvalitní „železo“ oceňují zákazníci jak na globálním, tak i na českém trhu. „V uplynulých kvartálech jsme v prodejích serverů i storage dosáhli rekordních výsledků, což jen potvrzuje naši jedinečnou pozici na trhu,“  říká Jan Kameníček, ředitel české pobočky Hewlett Packard Enterprise.

Networking a bezpečnost

Druhým zásadním příspěvkem HPE k Průmyslu 4.0 je celá oblast networkingu. I v téhle části má Hewlett Packard Enterprise v rukou řešení, které je globální světovou jedničkou. Síťové technologie Aruba, jež jako první dokázaly prolomit bariéru mezi drátem a bezdrátem (více v článku Drát nebo bezdrát? Obojí!), dokáží majitelům firem poskytovat nejvyšší bezpečnostní standardy na trhu, včetně rozeznávání zařízení či kontroly komunikace veškerého IoT zapojeného do sítě. „Tím, jak se stále více věcí a zařízení přesouvá do IT světa, roste potřeba všechno zabezpečit. To je aktuálně velký problém, protože například výrobní linky byly v minulosti stavěny za předpokladu, že s okolním světem nekomunikují. Nyní jsou standardně součástí sítě, a pokud nejsou chráněny, je mnohdy velmi snadné je objevit a napadnout. Nemohu být pochopitelně konkrétní, ale nedávno jeden bezpečnostní konzultant během 15 minut zcela zmapoval průmyslovou síť strojů a zařízení jedné nejmenované firmy, v jednací místnosti, přímo před boardem oné společnosti. Jeho členové do té doby žili v domnění, že výrobní kapacity jejich podniku jsou zcela mimo IT doménu a v bezpečí. Pokud to odborník dokáže za tak krátkou dobu jen proto, aby obhájil nutnost potřeby svých konzultačních služeb, co pak asi dokáže hacker s úplně jinými úmysly a motivací?“, dává v úvahu Lubomír Galatík, který vede v českém HPE business jednotku Aruba.

Partnerství a konzultace   

Třetím, a možná nejvýznamnějším přínosem HPE, jsou pak reálné zkušenosti s implementací průmyslových řešení a schopnost opřít se o případové studie nebo partnerství s dalšími velkými hráči, kteří akcelerují nejnovější průmyslovou revoluci. „Průmysl 4.0 je pro mě v prvé řadě komplexní disciplína, do níž se obvykle zapojuje víc firem. Typicky někdo, kdo do hloubky rozumí samotné výrobě (ABB či Siemens) společně s někým, kdo rozumí automatizaci, robotizaci, umělé inteligenci (což je naší doménou). Ověřili jsme si, že dokážeme všechno pospojovat do logického celku, který ve firmách dělá to, co má. Tedy šetří náklady, zrychluje výrobu a omezuje chyby. A tahle reálná zkušenost je do jisté míry k nezaplacení. Konzultace jsou tedy rozhodně jednou z velkých výhod, o níž se mohou naši zákazníci opřít,“ uzavírá Jan Fouček, specialista na oblast Hybrid IT.  

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner