Stroje mohou odebrat lidem v IT práci. Aby mohli dělat nějakou důležitější

Jednoduchost, automatizace, samospráva a propojení IT. A to i pro menší firmy.

Technologie

➡️ Známe to z příkladů, které se objevují po staletí a sledovat to budeme i do budoucna. Jak vznikají nové technologie, provází jejich nasazení strach z toho, kdo všechno přijde o práci. Ale když se to dobře podchytí, projeví se spíše benefity pokroku. Jako v případě Porsche Česká republika, kde nahradili starou IT infrastrukturu, aby si uvolnili ruce pro důležitější úkoly.

HPE Nimble Storage dHCI

Situace, do které se firma Porsche dostala, je důvěrně známá i mnoha jiným: Společnosti postupně pořád víc a víc rostly nároky na infrastrukturu, ale stávající řešení už nestačilo. Když bylo třeba provést jakoukoliv změnu, každou vrstvu museli odborníci nakonfigurovat, monitorovat a řídit zvlášť. Nasazování nových aplikací a upgrady byly buď nemožné, nebo neekonomické. To všechno byly problémy, na které bylo třeba nějak reagovat. A reakce přišla v podobě nasazení Nimble Storage dHCI z dílny Hewlett Packard Enterprise, inteligentní platformy, která spojuje výpočetní, úložné a virtualizační technologie do jednoho řešení. Pomocí umělé inteligence navíc monitoruje infrastrukturu, udržuje optimalizovaný výkon a predikuje problémy.

„Hlavním důvodem, proč se obměna prováděla, byla technická zastaralost předchozího řešení, u kterého bylo zřejmé, že do budoucna nebude stačit. Ve firmě totiž bylo v plánu rozjet nové projekty, které měly být na výpočetní výkon a další atributy ještě náročnější,“ líčí Pavel Janků ze společnosti S&T, která nasazení nové infrastruktury zajišťovala. Společnost se stará o IT podporu řadě dalších subjektů, jež za ní chodí upgrady hardwaru také konzultovat, a v případě S&T sehrála roli hlavního rádce i realizátora inovace.

S&T staví a provozuje hardwarová řešení v majetku klienta. Konkrétně v případě Porsche, hlavního importéra vozů Volkswagen Group do Česka, je to tak, že část IT řešení má firma od domovské německé společnosti a část si zajišťuje sama jenom pro svoje „české“ potřeby. Česká pobočka už je totiž dost velká a má spoustu úkolů, takže potřebuje sofistikovaný nástroj. Na druhou stranu množství lidí, které na to má, je limitované.

Jednoduše a z jednoho místa

„Právě na tuhle situaci je takzvaná disagregovaná hyperkonvergovaná infrastruktura ideální řešení, vyznačuje se totiž jednoduchostí, automatizací a samosprávou. Všechno funguje na jednom místě, není potřeba chodit do pěti různých zařízení pro jednu změnu,“ líčí Pavel Janků s tím, že právě tato varianta se hodí pro subjekty, které často mění požadavky na provoz a výkon IT. Nebo pro ty, které už mají část dat v cloudu a potřebují propojovat různá prostředí. Nimble Storage dHCI se skládá ze storage, kam se ukládají data, propojení na servery a virtualizace, s jejíž pomocí lze všechno efektivně spravovat. „Znamená to, že i nový server stačí jen zapojit do zásuvky a všechno ostatní nastavení lze udělat na dálku a bez fyzického zásahu dovnitř,“ ubezpečuje Pavel Janků.

Podle jeho pozorování už i v Česku na tento typ infrastruktury přechází čím dál více subjektů. Chce to ale, aby k tomu mentálně dospěly. „Pro zákazníky, pro které pracujeme, je velmi těžké sledovat technologický vývoj v oboru. Jsou zvyklí zabývat se jím jen jednou za několik let v období, kdy hardware mění. Jenže po nové technologii se nejde dívat jen s tím, že se koupí nějaká výkonnější. On se totiž často kompletně změní princip jejího fungování,“ naráží Pavel Janků na to, že právě servery nebo úložiště jsou při obměňování trochu popelkou, na kterou se nemyslí v úplně první řadě. A když je třeba na ni najednou myslet, bývá to velký oříšek.

Mimo jiné proto, že ve firmách bývá zajetý systém péče o hardware, který vyžaduje hodně ručního nastavování a tím pádem i času. „Když je pak možné pořídit řešení, které zrychlí nasazování upgradu z několika dní na několik hodin, nutně se u některých zaměstnanců dostaví pocit strachu o vlastní místo,“ pojmenovává Pavel Janků další bod, ve kterém se cesta za vyšší efektivitou může zadrhnout.

Ne, že by si myslel, že specialisté, kteří musí znát každičký kousek technických vnitřností jednotlivých nástrojů, do budoucna zmizí. To vůbec ne. Na přímou otázku Janků jmenuje třeba příklad logistické společnosti DHL, která má v Česku obří datacentrum a takové experty bude potřebovat pořád. „Menší firmy s menšími nároky ale upotřebí právě automatizované řešení, které jim uvolní ruce a oni budou moci pracovní čas svých lidí alokovat na úkoly, které automatizovatelné nejsou,“ podotýká i Zuzana Břicháčová, partner business manager v HPE.

Aby se to ale povedlo, předpokládá to ještě jednu věc. Chce to mít ve firmě dobře spočítané, kolik času zaměstnanci například zmiňovanými upgrady zařízení tráví. Bez toho totiž není možné vyčíslit, jakou úsporu nová infrastruktura přinese, a odůvodnit tak její nákup.

Podívejte se na video, kde se dozvíte více informací:

 


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner