Umělá inteligence? Začíná být dospělá!

Jasně, s přehledem i nadhledem. Tomáš Kubát umí popsat nejlepší vlastnosti klíčových produktů HPE tak, jak nikdo jiný

Trendy

„Zažili jste někdy potíže s IT? Prostě že to přestalo fungovat tak, jak má? Nebo aplikace a data nebyly uživatelům dostupné? Dosud příčiny těchto situací hledali výhradně lidé – experti provozu a podpory. Dnes je ale statistika taková, že při užití konkrétních technologií HPE se v 86% problémů naleznou příčiny automaticky, bez dotyku člověka. A stejně automaticky se zabrání tomu, aby stejný problém nastal u jiného zákazníka.“ Vysvětloval ve svém vystoupení na historicky první pražské konferenci HPE Discover More Tomáš Kubát, ředitel divize Hybrid IT Hewlett Packard Enterprise a zároveň muž, který se ujal role spolumoderátora konference. “Může za to HPE Infosight – prediktivně analytická platforma založená na velkých datech a umělé inteligenci. Nastolená cesta je jasná – směřujeme k autonomnosti datového centra. Aby takto efektivně byly podporovány Infosightem všechny technologie HPE, to je náš jasný cíl. Je realistický – Infosight je platforma, která se učí – čím víc bude užívána, tím dokonalejší výsledky poskytne. Je k dispozici každému, kdo má technologie HPE.”

Víc, než kdykoli dříve, máme tendenci říkat, ať se něco děje samo, ať se to zařídí, ať to slouží, ať to pracuje místo mě,“ pokračoval Tomáš Kubát v popisu nového životního stylu v IT. Zároveň začal srovnávat jednotlivá řešení HPE s tím, co v běžném životě denně potkáváme. “Představte si běžný automat na Coca-Colu. Zmáčknete tlačítko a vypadne požadovaný nápoj připravený k požití. Přesně na tomhle principu stojí HPE Simplivity – hyperkonvergovaná infrastruktura – je to vlastně automat na “véemka” (VM=Virtual Machine). Kdo nechce trávit moc času navrhováním infrastruktury a chce to pouze přivézt a zapnout, tomu se bude Simplivity líbit.

Když se mi líbí koncept automatu, ale chci absolutní svobodu do budoucna – rozšiřitelnost ve všech směrech bez omezení – volím HPE Nimble dHCI disagregovanou hyperkonvergovanou infrastrukturou. Je to jako krabička s bonbony – kdykoliv si sáhnu po tom, na který mám zrovna chuť. Je to server i storage a má to 6 devítek (99.9999% – garantovaná dostupnost dat u HPE Nimble dHCI)

Stejně lehké jako pustit si aplikaci na mobilu je HPE Synergy – datové centrum v jedné krabici – sestavíte infrastrukturu na pár kliknutí.

HPE Primera dnes garantuje každému stoprocentní dostupnost dat a nadčasovost – nepodléhá běžnému životnímu cyklu. To je totéž jako střecha, kterou máte doma a očekáváte od ní, že vás ochrání před každým deštěm a vydrží po více generačních cyklů.

Naučili jsme se virtualizovat – málokterý server nemá virtualizaci – usnadňuje to a urychluje to vytvoření prostředí. Proč nedopřát stejný komfort i těm, kteří připravují velká data pro analýzy? A přesně proto zde máme HPE Blue Data.

Elektřinu, plyn nebo vodu také platíme podle reálné spotřeby, tak proč bychom to měli dělat jinak v datovém centru? Plaťte jen to, co skutečně spotřebujete. To je náš Greenlake, flexibilní kapacita a zároveň byznys model, ve kterém budeme v nadcházejících letech nabízet veškeré technologie“, představoval Tomáš Kubát výhledy HPE do nové dekády více než třem stovkám IT odborníků v naplněném Cubex Centru.

HPE Infosight: samo se řídí, uzdravuje a optimalizuje

Pro představení platformy HPE Infosight zvolil Tomáš Kubát příměr z běžného života. „My lidé pečujeme hlavně o své děti. Podobně jako dítě má svou maminku a tatínka, technika má Infosight. Ať technologie pečují samy o sebe. A ať se o to stará inteligence – nevadí, že je umělá. Uživatel chce mít data v aplikaci k dispozici pokaždé, kdy se mu zachce. Je mu však jedno, kdo a jak to zařídí. Nechce řešit nahodilé problémy, trávit hodiny interpretováním logů a údajů ze stále složitějších systémů nebo volat na oddělení podpory dodavatele,“ vysvětluje.

A přesně takové je řešení HPE Infosight, které dokáže zanalyzovat celou sestavu HW a SW – storage, servery, virtualizace i aplikace prostřednictvím telemetrických dat – tedy těch neuživatelských, tj. nedochází k tomu, že by HPE „vidělo“ klientovy data. Sbírá pouze data o výkonu, propustnosti, latenci, datových tocích apod.…

Autonomní datové centrum budoucnosti se tak samo řídí, samo se opravuje a samo se optimalizuje.  „Více než 90 procent problémů nedostupnosti dat vzniká navzdory očekávání zákazníků mimo vrstvu storage, ale ve vyšších vrstvách, tedy například na úrovni serverů, sítě, virtualizace a aplikací. Proto je důležité analyzovat parametry a proměnné napříč celým systémem. Ze zkušeností víme, že 80 procent problémů je spíše banálních a opakujících se a právě ty je třeba automatizovat. Nejvíce bolesti ale způsobí 20 procent problémů, které dovedou být zapeklité. Zde je místo pro umělou inteligenci a strojové učení. HPE Infosight sleduje více než 300 miliard datových senzorů v systémech uživatelů po celém světě. Když se pak na data díváme jako na celek, jsme schopni dost dobře vypozorovat různé trendy, co je správně a co naopak nefunguje tak, jak má. A právě na takové analýzy je stroj ideální. Dokáže sledovat různé zákonitosti a najít příčinu problému, vyhodnotit ji, zjistit, u kterých jiných zákazníků by se stejný problém mohl projevit a zabránit tomu. Tito uživatelé ani nevědí, že se mohli dostat to problému. Mnohým se stalo, že řešili zapeklitý problém a na konci se dozvěděli, že příčinou byla známá chyba, známý bug. Proboha, už dost! Známé chyby by nás přeci neměly vůbec trápit!“ uzavřel Tomáš Kubát s dovětkem, který pobavil všechny přítomné.

HPE Infosight je platforma fungující v cloudu umístěném v datovém centru HPE. Spočívá ve sběru telemetrických dat uživatelů celého světa a skrze strojové učení k optimalizaci procesů. Sloužit může všem, co užívají technologie HPE. Není to produkt, na který si můžete sáhnout. Ale kdyby byl, okamžitě bych řekl, sáhněte si na něj, vezměte si jej. Teď hned. Berte nebo nechte být!“, ukončuje svoji přednášku Tomáš Kubát jasným sdělením.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner