Zúročíme potenciál každého bajtu dat

Kirk Bresniker, hlavní architekt z laboratoří Hewlett Packard Enterprise, prezentoval na konferenci HPE Discover More své vize

Osobnosti

Zřejmě nejvýznamnějším hostem historicky první pražské konference HPE Discover More byl Kirk Bresniker. Hlavní architekt Hewlett Packard Labs ze sídla firmy v kalifornském Palo Altu a muž, který je tím, kdo skutečně rozumí vývoji nejnovějších technologií. A to nejen manažersky, ale především technicky, což dokazuje fakt, že sám vlastní 28 amerických a 10 mezinárodních patentů v oblasti modulárních platforem a blade systémů, integrovaných obvodů, řízení výkonu nebo zlepšování životního prostředí.

Ve výzkumných laboratořích HPE pracuje od roku 2015 a vede tu program výzkumu memory driven computingu. V současné době se zaměřuje na přenos poznatků a technologií z výzkumného programu The Machine do stávajících i nových produktových kategorií a tím zvyšoval i nadále jejich přidanou hodnotu.

„Defy Convention“

 Jaká teda byla v Praze jeho hlavní „message“ pro více než 300 hostů zaplněného Cubex centra na Pankráci? Klíčové slovo jeho půlhodinového poselství bylo ‚nekonvenčnost‘. Tedy celková změna IT paradigmatu, oproštění se od zažitého a objevování nového. Jsme v době, kdy se mění programování, architektura i hardware ve prospěch velkého objemu dat, která potřebujeme nejen generovat, ale především smysluplně vytěžovat.

Pokud dnes funkčnost vzniká programováním, tak zítra to bude natrénováním. Data napříště nebudou nákladovou položkou, kterou se snažíme optimalizovat, místo toho budou nanejvýš ceněnou surovinou. Od Moorova zákona (který byl postaven na premise spoluzakladatele Intelu Gordona Moora a jenž tvrdil, že se každým rokem zdvojnásobí počet tranzistorů vložených na jeden integrovaný obvod – pozn. redakce) se dostáváme k nové fyzice na bázi memory-driven computingu či fotoniky. Místo datacenter budou data všude, i na takzvaném okraji sítě (edge-centric). Od centrální autority se dostaneme k distribuované architektuře, jak naznačuje například dnešní boom blockchainu,“ vyprávěl vousatý chlapík.

Přichází svoboda. Jen vy si vybíráte, jestli vaše řešení bude on-premise nebo někde jinde. Servery i cloudy zůstanou, ale vznikne prostor mezi nimi. Bude to doba takzvaného cloudless computingu, jež bude dostatečně bezpečný, optimalizovaný pro vaše potřeby a bude přinášet do společnosti zcela nové hodnoty. Vzniknou nové komunity, uzavírat se budou jiná partnerství než dnes a šanci dostanou zcela nové byznys modely, než ty, na které jsme po léta zvyklí,“ dodal.

A jaký bude podle Kirka Bresnikera obraz blízké budoucnosti? Každý byte od mobilu až po superpočítač bude neustále dostupný. Explozi dat budeme schopni převést do pozitivní exploze příležitostí a vědění. Budeme schopni zúročit potenciál každého bajtu dat, jedno zda v naší síti nebo veřejném cloudu. „Musíme se však připravit, že s tím i přijde radikální změna způsobu, jak lidé na planetě pracují a žijí,“ uzavřel své pražské vystoupení Kirk Bresniker.


Sledujte nás

Stojí za přečtení

banner